22 ministre i den nye regering. Jeg må være ærlig og indrømme, at undertegnede havde sat næsen op efter at tallet var blevet 23. Jeg var af selveste Lars Løkke, efter en våd aften på vinbar den Vandrette, blevet stillet en lille taburet i udsigt.
Et nyt superministerium for vin skulle have set dagens lys. Men min mobil forblev tavs. Larmende stilhed. Absolut ingenting. Istedet får alle de gamle nu deres helt eget oldingeministerium. Thyra Frank har sendt mig den ene hånlige SMS efter den anden. “Hvis du giver et glas vin, skriver jeg dig op til en plejebolig”. “Kan man leve af at være blogger om vin?, for det kan man af at være minister for ældre….. der kom mere af samme skuffe. Danmarks måske vigtigste vinblogger hænger med mulen.
Når mørket og tristheden er størst, er hjælpen dog nærmest. Døren til vinkøleskabet. Porta Del Vento, Cataratto 2015. Økovin på cataratto druen. Vi er på Sicilien. Flot sart strågul vin. Duft af pærer, æbler, citrus, blomster, en smule tropisk frugt. På overfladen en ukompliceret vin. Men der er en perfekt balance af krop og syre. Aldrig simpel og kedelig, heller ikke stor og for meget. Den er som hvidvin i min optik skal være. Den er præcis.
Forhandler: Cibi e Vini
Pris: 125kr
Rating: 6/7